بلاگراهنمای خریدراهنمای خرید چای ساز: قهرمان دم کردن چای به سبک ایرانی!

زمانی که خسته هستید یا حتی در جمعی نشسته‌اید، نوشیدن یک فنجان چای داغ به شما حس خوبی می‌دهد. ایرانیان از گذشته تا به امروز بسیار طرفدار چای بوده‌اند. چای با ذائقه‌ی ایرانیان سازگارتر از سایر نوشیدنی‌ها است، به همین دلیل هیچ چیز جای چای را برای ما نمی‌گیرد. چای هم به صورت قدیمی و سنتی هم به شیوه‌ی مدرن دم می‌شود. دم کردن چای به صورت قدیمی ، همان دم کردن به‌وسیله‌ی سماور، کتری و قوری‌های معمولی است و دم کردن مدرن یعنی دم کردن چای به‌وسیله‌ی دستگاه چای ساز است. شما با راهنمای خرید چای ساز می‌توانید بهترین چای ساز را انتخاب کنید. در عصر حاضر به دلیل کمبود وقت و حوصله، بهترین و ساده‌ترین راه برای دم کردن چای، استفاده از این وسیله است.

راهنمای خرید چای ساز: مزایای استفاده از چای ساز

در ادامه به صورت کامل به بررسی مزایای چای ساز می‌پردازیم.

سهولت: چای ساز به‌راحتی و با چند حرکت ساده چای را دم می‌کند. از نظر انرژی نیز بسیار کارآمد هستند و از انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

سرعت: قطعا چای ساز‌ها سریع‌تر از سماور، قوری، کتری و یا هر وسیله‌ی دم‌کننده‌ی چای عمل می‌کنند و آب را به نقطه‌جوش می‌رسانند.

گرم نشدن دستگیره قوری و کتری چای ساز

زمانی‌که چای در قوری دم شده‌ باشد، برای برداشتن قوری باید مراقب دست خود باشید، زیرا دسته‌ی آن بسیار داغ شده و ممکن است پوست را بسوزاند. اما در چای سازها این مشکل وجود ندارد. زیرا دسته‌ی آن‌ها از جنس پلاستیک فشرده است. پلاستیک فشرده باعث می‌شود که بدنه‌ی خارجی چای ساز خیلی داغ نشود.

همچنین در ساخت برخی چای‌سازها، عایق حرارتی نیز به‌کار رفته است. عایق حرارتی سبب خنک ماندن دسته می‌شود و با گرفتن دسته‌ی قوری و کتری آسیبی به دست شما نمی‌رساند. در کل برق سبب ایجاد گرما در دسته‌ی دستگاه نمی‌شود و فقط بخار آب است که ایجاد گرما می‌کند که این مشکل به‌خاطر جنس دسته‌های این دستگاه حل شده است.

گرم نگهدارندگی

ویژگی گرم نگهدارندگی یا وارمر از ویژگی‌های دیگر دستگاه‌ چای ساز است. چای ساز قابلیت گرم نگهداشتن بیشتری نسبت به قوری و کتری دارد و شما می‌توانید مدت زمان بیشتری چای یا آب گرم داشته باشید.

خاموش شدن خودکار

برای همه‌ی ما پیش آمده که کارهای خود را به دلایلی مثل پرمشغله بودن فراموش می‌کنیم و در صورت فراموشی برخی کارها ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری به بار آید. این دستگاه قابلیت خاموش شدن خودکار و اتوماتیک هم دارد. این قابلیت سبب می‌شود تا دستگاه نسوزد و بیشتر عمر کند. در کل هر زمان که آب داخل چای ساز گرم و یا تمام شود، دستگاه به صورت خودکار خاموش می‌شود.

پس با این قابلیت، می‌توانید با خیالی آسوده چای ساز خود را روشن کرده و نگران خراب شدن و سوختن آن نباشید. در صورتی که اگر آب درون کتری‌های معمولی تمام شود، کتری می‌سوزد و حتی ممکن است سوراخ شود. این ویژگی سبب مصرف کمتر انرژی نیز می‌شود و می‌تواند در مصرف برق نیز صرفه‌جویی کند.

انواع دستگاه چای‌ساز بر اساس طرح در راهنمای خرید چای ساز

دستگاه چای ساز در ۳ مدل و طراحی کلی در بازار موجود است.

راهنمای خرید چای ساز استنددار

در این دستگاه چای ساز، قوری و کتری به صورت افقی در کنار هم قرار می‌گیرند. عرض این چای ساز از مدل‌های دیگر بیشتر است. این دستگاه دارای یک استند است که به برق وصل می‌شود. روی این استند دو صفحه‌ی گرم نگهدارنده‌ وجود دارد که قوری و کتری روی آن قرار می‌گیرد. چای ساز استنددار به دلیل فراوانی بیشتر آن و ظاهر زیبای آن، بیشتر مورد پسند خانواده‌های ایرانی قرار می‌گیرد.

راهنمای خرید چای ساز دم آور/بالا پایین

در این نوع چای ساز، قوری روی کتری قرار می‌گیرد و برخلاف چای ساز استنددار روی صفحه گرم نگهدارنده‌ی جدا، دم نمی‌کشد. چای درون قوری در این چای ساز از طریق بخار آب حاصل از جوشیدن آب درون کتری دم می‌کشد. این بخار آب به قسمت زیرین قوری برخورد می‌کند و سبب دم کشیدن آرام چای می‌شود. اما با این وجود از سماور و دم کردن چای به روش سنتی سریع‌تر عمل می‌کند. مزیت این چای‌ساز این است که زمانی که چای به آرامی و توسط بخار آب دم بکشد، طعم و عطر بهتری دارد. از معایب چای ساز دم آور می‌توان به ارتفاع نسبتا زیاد این دستگاه اشاره کرد.

راهنمای خرید چای ساز بدون قوری

چای‌ساز بدون قوری از قدیمی‌ترین چای سازها به شمار می‌رود. امروزه طرفداران زیادی برای این مدل چای ساز وجود ندارد اما در گذشته طرفداران خود را داشتند.کوچک و کم حجم بودن این محصول سبب شده تا افرادی که در خانه های مجردی یا خوابگاه‌ها زندگی می‌کنند به این محصول روی بیاورند. در کتری این دستگاه، محفظه‌ای توری شکل وجود دارد که می‌توان چای را در این محفظه ریخت و زمانی که آب جوش آمده‌ی درون کتری بخار می‌کند، چای درون محفظه دم می‌کشد. در برخی از انواع این چای ساز، پس از دم کشیدن چای، محفظه به صورت خودکار بالا آمده و از غلیظ شدن بیش از حد چای جلوگیری می‌کند.

نکات مهم در راهنمای خرید چای ساز

ابعاد چای ساز

قبل از خرید چای ساز حتما به ابعاد آن و محل قرارگیری آن در آشپزخانه‌ی خود دقت کنید. البته این دستگاه جمع‌وجور به راحتی در آشپزخانه‌ی شما قرار می‌گیرد، اما با توجه به اشکال و طراحی‌های متفاوت آن بهتر است که به این نکته توجه داشته باشید. همچنین با توجه به تعداد اعضای خانواده و نیاز خانواده‌ی ابعاد چای‌ساز تغییر می‌کند.

مثلا برای یک خانواده‌ی دونفره وجود چای‌ساز بزرگ و حجیم به صرفه نیست و بالعکس، برای خانواده‌ای پرجمعیت یا خانواده‌ای که رفت‌وآمد زیادی دارند، چای‌ساز کوچک پاسخگوی نیاز آن‌ها نیست. این نکته را در نظر داشته باشید که برای بررسی ابعاد یک دستگاه چای ساز ،باید هم ظرفیت کتری هم ظرفیت قوری را بررسی کرد.

وزن چای ساز

برای خرید چای ساز باید به وزن آن نیز دقت کنید. طبیعتا دستگاه‌های بزرگتر وزن بیشتری هم دارند و دستگاه‌های کوچک‌تر از وزن کمتری برخوردارند. اما در کل چای‌ساز وسیله‌ای سنگین نیست و میانگین وزنی آن ۲ کیلوگرم است.

صفحه‌ی گرم نگهدارنده‌

این صفحه، همان صفحه‌ای است که با اتصال به برق می‌تواند دستگاه را گرم کرده و سبب ایجاد گرما در کتری و قوری و درنهایت به جوش آمدن آب و دم کشیدن چای شود. حال که به اهمیت آن پی بردید توجه داشته باید که قبل از خرید دستگاه چای ساز، کیفیت آن را حتما بررسی کنید.

جنس چای ساز پارمتری مهم در راهنمای خرید چای ساز

جنس چا‌ی ساز از عوامل مهم و تاثیرگذار در کیفیت چای است. این دستگاه در انوع  پلاستیکی، شیشه‌ای و فلزی ساخته شده‌ است.  چای سازهایی با جنس درونی پلاستیک، چای مرغوب و با کیفیتی ارائه نمی‌دهند. چای تهیه شده در این جنس چای ساز، مزه‌ی پلاستیک می‌دهد و سبب ایجاد لایه‌ی چربی روی چای خواهد شد.

چای ساز شیشه‌ای در ابتدا نمای زیبایی به آشپزخانه می‌دهد و ظاهر زیبای آن ممکن است شما را در ابتدا ترغیب به خرید کند، اما پس از گذشت زمان، ظاهر و جلوه‌ی خود را به‌دلیل جرم گرفتن از دست می‌دهد و تمیز کردن و پاک کردن جرم آن و براق ساختن این دستگاه بسیار سخت و دشوار است.

چای سازهای فلزی به طور کلی از استیل ساخته می‌شوند. این دستگاه به خاطر جنس خود جرم نمی‌گیرد و مزه‌ی چای را تغییر نمی‌دهد. همچنین اگر از استیل ضدزنگ ساخته شوند، ظاهر خود را حفظ می‌کنند و جلوه‌ زیبایی برای آشپزخانه‌ی شما دارد.

قوری‌های دستگاه چای ساز از جنس چینی، استیل و پیرکس هستند. برای قوری، بهتر است که جنس آن چینی یا پیرکس باشد تا طعم و رنگ چای مرغوب‌تر شود.

راهنمای خرید چای ساز  به شما کمک می‌کند که پایه‌های دستگاه چای ساز را قبل از خرید بررسی کنید. این پایه‌ها باید ضد لغزش باشند تا در طول زمان سبب ایجاد مشکل برای شما نشوند و ایمنی بالاتری داشته باشند.

گفتیم که  برخی کتری‌های دستگاه چای ساز رسوب و جرم می‌گیرند. برای تمیز کردن آن می‌توانید از سرکه سفید، آب، برس تمیز مانند برس بطری (شیشه شور) و یک پارچه‌ی تمیز استفاده کرد. آب و سرکه را به مقدار مساوی باهم ترکیب کنید و ترکیب را داخل کتری بریزید. کتری را روشن کرده و بگذارید محلول بجوشد.

سپس کتری را خاموش کرده و از برق بکشید و اجازه دهید تا سرد شود. با استفاده از پارچه‌ی آغشته شده به ترکیب آب و سرکه، بدنه‌ی خارجی کتری را تمیز کنید. با برس قسمت داخلی را تمیز کنید و سپس محلول را دور بریزید. در نهایت کتری را بشویید. برای از بین بردن بوی سرکه، می‌توانید یک یا دوبار در آن آب بجوشانید.

راهنمای خرید چای ساز با امکانات گوناگون

بسیاری از محصولات چای‌ساز در طراحی‌های مدرن و جدید، به صورت چندمنظوره ارائه شده‌اند. با راهنمای خرید چای ساز می توانید مجهزترین و کاربردی‌ترین دستگاه را خریداری کنید.

کتری‌های بی‌سیم

بی‌سیم بودن کتری مزیتی است که به شما به آسانی اجازه‌ی دسترسی در هر مکان را داده و سبب قابلیت چرخش آن می‌شود.

فیلتر جداکننده‌ی تفاله

یکی دیگر امکاناتی که بهتر است به آن توجه داشته باشید، داشتن فیلتر جداکننده‌ی تفاله یا همان تفاله‌گیر برای قوری چای ساز است.

فیلتر جداکننده‌ی رسوبات

فیلتر جداکننده‌ی رسوبات در کتری این دستگاه قرار دارد. به این فیلتر یا صافی موجود در کتری، صافی های پرتابل گفته می‌شود. هنگامی که آب به جوش می‌آید، در کف کتری رسوباتی جمع می‌شود، هنگامی که آب جوش به لیوان یا قوری ریخته می‌شود رسوبات ته‌نشین شده نیز با آن همراه شده و داخل لیوان یا قوری منتقل می‌شود. برای جلوگیری از منتقل شدن این رسوبات، فیلتر جداکننده‌ای در دهانه‌ی کتری تعبیه شده است تا آب جوشیده شده‌ی تمیزی از کتری خارج شود.

چراغ نشانگر

در بازه مختلف از قیمت چای ساز و در اکثر مدل‌ها چراغ نشانگر تعبیه شده است. این چراغ روی بدنه‌ی دستگاه یا درن بدنه‌ی کتری‌های شیشه‌ای قرار دارد و  به شما نشان می‌دهد که وضعیت دستگاه شما چیست. چراغ‌های نشانگر یا به صورت تک رنگ یا چندرنگ موجود هستند. چراغ‌های تک رنگ تنها روشن بودن و کارکردن چای ساز را نشان می‌دهند اما چراغ‌های چندرنگ چندحالت دستگاه را نشان می‌دهند. مثلا زمانی که آب درون کتری گرم است چراغ به رنگ آبی است و وقتی این آب می‌جوشد، چراغ به رنگ قرمز درمی‌آید.

بررسی قابلیت دم‌کردن دمنوش‌ها در راهنمای خرید چای ساز

یکی از امکاناتی که برخی دستگاه‌های چای‌ساز به آن مجهز شده‌اند، دم‌کردن انواع دمنوش در دماهای مختلف است.

نشانگر میزان آب درون کتری

چای‌سازهایی که کتری پلاستیکی یا استیل دارند، قسمتی شفاف یا همان نشانگر میزان آب دارند تا از میزان حجم آب درون کتری بتوان مطلع شد.

قابلیت تنظیم دما

با داشتن این قابلیت می‌توانید سطح دمایی را که به آن نیاز دارید انتخاب کنید. مثلا برای دم کردن برخی دمنوش‌ها نباید دمای دستگاه به اندازه‌ی وقتی باشد که درحال دم کردن چای هستید.

راهنمای نگهداری مناسب از چای‌ساز

نگهداری مناسب از چای ساز می‌تواند باعث افزایش طول عمر این دستگاه شود. از این‌رو در ادامه راهنمای خرید چای ساز به این موضوع مهم پرداخته‌ایم:

قبل از استفاده از دستگاه حتما با دقت دفترچه راهنمای آن را مطالعه و به دستورالعمل‌های ذکر شده عمل کنید.

روی پایه و استند دستگاه چای ساز، وسایل دیگری نگذارید و تنها از خود قوری و کتری همان دستگاه روی پایه و استند استفاده کنید.

دستگاه چای ساز را از منابع گرمایی چون اجاق گاز و از نزدیک بودن به منابع آبی مثل سینک دور نمایید.

برای جوشاندن شیر و دیگر مایعات از کتری چای ساز استفاده نکنید و از این وسیله تنها برای جوشاندن آب استفاده کنید.

برای ریختن آب درون کتری، آن را از روی پایه یا استند بردارید و پس از پر شدن ، مجدد روی پایه یا استند قرار دهید.

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *